Світові дизайнери у відбудові України. Норман Фостер та Харків
23 .12
Норман Фостер - британський дизайнер і архітектор, один із засновників стилю хай-тек, як і багато світових особистостей, не залишився осторонь необхідної допомоги Україні.
⠀
Кілька місяців тому стало відомо, що країни-лідери світової економіки візьмуть на себе обов'язки з відновлення окремих регіонів України.
⠀
Такі програми організовані на міждержавному рівні. Але й окремі фахівці теж вирішили взяти участь у співпраці з міською владою обласних центрів.
⠀
Так стало відомо, що Норман Фостер став одним із тих, хто прийняв пропозицію розробити та реалізувати проєкт післявоєнної відбудови одного з великих міст України. Його вибором стало місто Харків.
⠀
Уже в період війни, ще у квітні, Фостер запропонував своє бачення щодо реконструкції міста. Концепція проекту створена разом зі студією Arup, організацією Norman Foster Foundation та групою місцевих архітекторів.
⠀
Результатом 100 зустрічей і робочих сесій стали 5 ключових напрямків концепції відновлення міста:
⠀
Спадщина
У центрі міста буде створено історичний архітектурний ансамбль, який дасть змогу вдихнути нове життя в старі будівлі та використовувати прилеглі території як зони громадського користування.
⠀
Річки
Передбачає перетворення шестикілометрової лінії між річками Харків і Немишля на екологічну зону з велосипедними та пішохідними доріжками. Планується також з'єднати їх із загальною міською мережею велосипедних доріг.
⠀
Індустрія
Вугільний комбінат буде перебудовано на центр чистої енергії та продовольства. Ця пілотна програма покликана започаткувати процес модернізації промисловості Харкова.
⠀
Будинки
Не тільки реконструкція, а й створення повністю нових житлових кварталів європейського стандарту.
⠀
Науковий квартал
Перетворення наукового потенціалу міста, розвиток високих технологій і стартапів. Він, як очікується, закладе основу для подальшої модернізації всієї промисловості міста.
⠀
Центр міста прикрасить пам'ятка, яку спроектує сам Фостер.
Харківська влада та пропозиції
⠀
Мер міста Ігор Терехов так прокоментував грандіозні плани спільної співпраці: "Ми створимо ідеальне місто майбутнього. Там буде все - платформа для розвитку стартапів, університети, житло, зелена зона, ринок - уся необхідна інфраструктура для комфортного життя та економічного розвитку".
⠀
У проєкті також візьме участь і Дмитро Фоменко - архітектор, голова експертної групи зі співпраці з Норманом Фостером.
⠀
"На сьогодні ми сформували нашу візію, передали її на переклад та подальшу рецензію лорду Фостеру, його експертам, його фонду. Очікуємо на відповідь. Дуже сподіваємося, що експерти оцінять те, що ми зробили, і дадуть нам правдиву зворотну реакцію", - сказав Фоменко.
⠀
У звіті представлено загальне бачення розвитку міста від харківських архітекторів, які знають місто, живуть у ньому, розуміють важливість окремих локацій та їхню історичну цінність для місцевих жителів.
⠀
Харків серйозно постраждав під час бойових дій, особливо його північна частина. У місті було зруйновано, зокрема, архітектурні пам'ятки та знакові для харків'ян місця.
⠀
Так у документі відображено 15 пунктів із пропозиціями пріоритетних позицій для обговорення. Туди потрапив і найбільший в Україні ринок "Барабашово", на якому були величезні пожежі. Частину його території планують перетворити на діловий центр.
⠀
Дуже приємно, що цивілізований світ не тільки словом, а й ділом підтримує Україну, вкладаючи сили в її майбутнє.
⠀
Попереду ще багато проєктів, багато міст, які будуть відновлені та покращені. А найголовніше, що на нас чекає - перемога і мирне життя.